Barkod Etiketlerin Baz Ve Yapışma Özellikleri

Hem üretim sektöründe, hem tüketim sektöründe hem de sağlık sektöründe ve daha pek çok alanda büyük bir öneme sahip olan barkod etiketler, özellikle günümüzde en olmazsa olmazlar arasında yer alırlar. Barkod etiketler üzerine yapıştırılmış oldukları ürünle ilgili olarak üretimini yapan firma, son kullanım tarihi, üretim tarihi, stok kodu, birim fiyatı gibi çeşitlilik gösteren önemli bilgileri içerirler. Barkodlardaki bu bilgiler ise barkod okuyucular tarafından bilgisayar ekranına aktarılırlar. Barkodlara bilgi baskısı ise barkod yazıcılar vasıtası ile yapılır.

Barkod etiketler hem sahip oldukları yapışma özellikleri bakımından hem de baz özellikleri bakımından çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Yapışkanlık özelliklerine Göre Barkod Etiketler

Marketlerde, mağazalarda ve elektronik ürünler üzerinde sıklıkla gördüğümüz barkod etiketler farklı yapışkanlık özelliğine sahiptirler. Bu yapışma özellikleri şu şekildedir; Akrilik yapışma özelliği, Hotmelt yapışma özelliği, Nonperm yapışma özelliği ve Deep freez yapışma özelliğidir.

Deepfreez yapışma özelliğine sahip olan etiketler daha çok soğuk hava deposu gibi soğuk ortamlarda kullanılmak üzere ideal bir yapı sergilemektedir.

Nonperm Yapışma özelliğine sahip olan barkodlar ise yapıştırılıp sökülebilen ve tekrar tekrar yapıştırılabilen bir yapıya sahip olduklarından hediyelik cam, tekstil ve ahşap ürünleri üzerinde kullanım için ideal bir yapışma özelliği söz konusudur.

Hotmelt yapışma özelliğine sahip barkodlar, hızlı ve aktif bir yapışma özelliği barındırmakta olup ayrıca yapıştıkları yüzeyle bütünleşirler. Bu yüzden yırtılmadan sökülmeleri mümkün olmaz. Akrilik yapışma özelliği olan barkod etiketler ise yapıştıkları yerden kolaylıkla sökülebilir bir yapıya sahiptirler.

Baz Özelliklerine Göre Etiketler

Etiketler baz özellikleri bakımından iki kategori altında toplanırlar. Bunlar kağıt bazlı ve plastik bazlı barkod etiketlerdir.

-Kağıt bazlı barkod etiketler; Kuşe, Floresan, Vellum, Lazer, Suda Eriyen, Eko Termal, Lamine Termal, Dipfriz Termal, Kırılgan, Fastyre, Sandviç, Karton vb.

-Plastik bazlı barkod etiketler;  Opak PE, Opak PP, Data PE, Şeffaf, Silvermat, Void, vb.

Calvin Miller

Back to top