Bel Ağrısı

Bel ağrısı; çeşitli nedenlere bağlı olarak belde oluşan ağrıdır. Bel ağrısını tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Bel kayması, bel zorlaması, duruş ve oturuş bozuklukları, kas spazmı, ağır taşıma, kireçleme, stres, ağır kaldırma, bel fıtığı, kemik erimesi, brusella, romatizma, omur kırığı, sigara, ağır spor yapma, kadınsal rahatsızlıklar, gibi birçok nedene bağlı olarak bel ağrısı oluşur. Genel olarak kişiler oluşan her bel ağrısını bel fıtığı olarak nitelendirirler. Fakat oluşan her bel ağrısı bel fıtığı değildir.

Bel AğrısıBel ağrısı genellikle orta yaş grubu kişilerde oluşur. Bel ağrısı dünya üzerinde oluşan ağrı sıralamasında ön sıralarda yer aldığı gibi cinsiyet ayrımı göstermeksizin eşit oranlarda oluştuğu gözlenmektedir. Bel sağlığının korunması adına günlük hayatımızda almamız gereken bazı önlemler vardır. Bunlar,

– Kıyafet ve ayakkabılarımızı bel sağlığına uygun şekilde seçmeliyiz. Özellikle ayakkabı seçiminde çok yüksek ökçeli olan ayakkabıları tercih etmemeliyiz.

– Bel ağrısı yaşamamak adına uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu şekilde çalışan kişiler egzersizler yapmalıdır. Örneğin uzun süre oturarak çalışan kişiler her 30-40 dakikada bir ayağa kalkarak 5 dakika ayakta durmalı veya uzun süre oturarak çalışan kişiler her 30-40 dakikada bir 5 dakika oturmalıdır.

– Bel ağrısı yaşamamak için terli kalmamaya, rüzgâr ve yelden korunmaya özen gösterilmelidir.

– Bel sağlığı için kullanılan yatak ortopedik ve yaylı olmalıdır.Bel Ağrısı

– Uzun süre ve uzun mesafeler boyunca yürünmemeli, ağır kaldırılmamalıdır.

– Yerde yapılması gereken işlerde belden eğilerek değil dizen eğilerek yani çömelerek çalışılmaya özen gösterilmelidir.

Genellikle yaşanan bel ağrılarının %90’nı 1-6 hafta süre içerisinde ilaç veya kendiliğinden geçtiği gözlenmektedir. Fakat uzun süre devam eden bel ağrıları için ihmal etmeden uzman doktora başvurulmalıdır.

Mehmet

Back to top