Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Ne Demektir?

Kriptolu yani şifreli para birimi olan Bitcoin, açık kaynaklı bir kod şeklinde yayınlanan dijital para birimidir. Günlük yaşamda kullanılan Dolar, TL ev Euro para birimlerinde olduğu gibi hem alışverişlerde hem de çevrim içi işlemlerin her birinde Bitcoin kullanılarak hayata kolaylık sağlar.

Bitcoin para sistemini diğerlerinden ayıran önemli bir özellik, herhangi bir para otoritesine ve hükümete bağlı olmamasıdır. Buna göre, bitcoin bir hükümet kontrolünde değil bitcoin ağı kontrolünde fiyatları değişmektedir ve üretilmektedir.

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin fiyatı bir Merkez Bankası tarafından belirlenmemektedir. Piyasadaki arz ve talep durumlarına göre bitcoin ne kadar olduğu ortaya çıkmaktadır. İşlem ücreti çok ucuz olan Bitcoin, bağımsız bir para birimidir.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin sistemi ile ilgilenen kişiler bitcoin ne kadar sorusunu araştırmaktadırlar. Bitcoin fiyatlarındaki değişime göre alım – satım işlemleri değişmektedir. Bitcoin yatırımı için cüzdanında bitcoin olan kişiler, Bitcoin fiyatlarında yükselme olduğunda cüzdanlarında olan bitcoinleri satarak kar elde ederler. Ancak bitcoin fiyatları düşük ise bitcoin satmak yerine yatırım amacı ile bitcoin almaktadırlar.

Her geçen gün gelişen bitcoin, 2017 yılının girişinden sonuna kadar yükselişini sürdürmüştür. Son dönemlerde sürekli gündemde olan bitcoin şuan ne kadar araştırmasını yapan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bitcoin’in güncel fiyatına göre alım – satım işlemlerine karar vermektedir.

Güncel durumu ile rekor üstüne rekor kıran bitcoin sistemleri için 12 bin doları aşacağı düşünülürken 20 bini aşarak büyük bir rekor kırmıştır. Zamanla daha da gelişen bitcoin şuan ne kadar denildiğinde 70 bini aşarak daha da büyük bir rekor kırmıştır. Ancak bu kadar yükselişin ardından 53 bine gerileyen bitcoinin ileride ne kadar olacağı da merakla beklenmektedir.

Avusturalya’da iş adamı olan Craig Wright, sanal parayı bulan kişinin kendisi olduğunu ve uzun zamandır Nakamoto lakabını kullanmakta olduğunu duyurdu. Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ile sanal parayı geliştiren bütün yazılımcılar da bu bilginin doğruluğunu teyit etmektedir.

Bu bilginin açıklanmasından sonra hem iniş hem artış yaşayan bitcoin balon olarak ifade edilmektedir. Bitcoinin 30 Aralık 2017 değeri % 11,5 değer kaybetmiştir. Sonrasında da % 2,7 değer kaybeden bitcoin 12 bin 835 dolara gerilemiştir. Ancak hemen bir gün sonra da % 11 değer kazanmıştır.

Dünyadaki bütün kripto paralar içerisindeki piyasa değeri en yüksek olan sanal para birimi bitcoindir. Yaklaşık % bin 300 prim yapan bitcoinin zamanla daha da gelişeceği beklenmektedir.

Mehmet

Back to top