Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bitcoin Ne Demektir?

Son dönemlerde popüler olan konulardan biri de Bitcoindir. Bazı zamanlarda değeri düşse de, Bitcoin yükselişinin devam edileceği ön görülmektedir. Peki, bitcoin nedir nasıl alınır veya satılır? Bu soruları soran birçok yatırımcı vardır.

Bitcoin dijital ortamda yani sanal ortamda yapılan bir mining işlemidir. Kripto para da denilen bitcoin, sanal para birimidir. İlk olarak 2008 yılında projesi yapılmaya başlanan bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Kurucusu Avustralyalı bir iş adamıdır. İlk zamanlarda kimliğini gizli tutsa da, belirli bir zaman sonra kimliğini açıklamıştır.

Bitcoin işlemleri madencilik yapılarak gerçekleştirilmektedir. Mining de denilen bu işlemler, son derece gelişmiş olan bilgisayarlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle evde yapılması pek de mümkün değildir. Bu nedenle bu işi yapan borsalar aracılığı ile bitcoin işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bitcoin işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle bir bitcoin cüzdanına sahip olunması gerekmektedir. Bunun için açılan bitcoin borsaları içerisinden bir seçim yapılmalıdır. Bu aşamada bitcoin işlemi yapan sitelerin komisyon ücreti alıp almadığına, kripto para fiyatlarına ve güvenilirliğine dikkat edilmelidir.

Bitcoin, herhangi bir birime, kuruma ya da devlete bağlı olmadığı için fiyatlarının belirlenmesinde de herhangi bir kurumun etkisi yoktur. Bitcoin kripto paraya olan talep ile arz sonrasında bitcoin fiyatları belirlenmektedir.

Seçilen bitcoin borsalarında üye ol menüsüne girilir. Gerekli olan bilgiler doldurularak bir bitcoin cüzdanı alınır. Bu bilgiler esnasında kimlik ve özel bilgilerin yazılması zorunlu değildir. Bu nedenle de bitcoin borsaları güven vermektedir.

Gerekli işlemlerden sonra sanal cüzdan satın alınır ve bitcoin alımı için ‘’ Bitcoin al’’ seçeneğine tıklanır. Hesabınıza banka transferi seçenekleri ile para transfer ederek bitcoin alınır ve cüzdana eklenir. Bu şekilde bitcoin işlemine başlanmış olur. Satış işleminde de yine aynı ekrandan ‘’ Bitcoin Sat’’ menüsünden işlemler gerçekleştirilir.