Hafta Sonu Sadece Resmi Daireler İçin Mi Tatildir

Hafta sonu genel itibariyle kamu sektörünün % 99′ u tatildir. Ancak özel sektörlerde iş biraz değişiklik gösterir.

Kamu Sektörü:

Kamuda tahsilata yönelik alanlarda ya da beyan işlerinde kamu tarafından belirlenen son güne yaklaşıldığında bir iç yazı ile hafta sonu çalışmasının yapılacağı ve saatlerinin belirlendiği zamanlarda hafta sonu çalışması yapılabilir. Örneğin maliyede verginin son günü yığılmalara sebebiyet verdiği için son günü uzatılıp vergi tahsilatına ek bir kaç gün daha eklenebilir. İlave olarak beyana tabi işlerde de yine son güne yığılmaları önlemek adına son günü uzatılıp ek süreler verilerek vatandaşların beklemeye dayalı sürelerini azaltabilir. Bütün bunlara ek olarak kamu sektöründe bu ve buna benzer uygulamalar hafta sonuna denk gelecek şekilde olduğunda da kamunun ilgili kurumları hafta sonu çalışması yapmaktadır.

Özel Sektör:

Özel sektörde ise işler biraz farklı çalışır. Özellikle insanların hafta sonlarında daha çok gezip, görüp, Hafta Sonu Sadece Resmi Daireler İçin Mi TatildirHafta Sonu Sadece Resmi Daireler İçin Mi Tatildirbeğenip alabileceği bazı sektörlerde hafta sonları tam zamanlı çalışma yapılır. Örneğin bir mobilya mağazası insanlar işten çıktıktan sonra veya hafta tatilinde daha çok rağbet edileceği için genellikle hafta sonları daha çok satış yaparlar. Mesela avm ler en çok hafta sonları satış yaptığı için hafta sonları en yoğun çalışmayı benimseyip sürekli hafta sonları açık olurlar. Özetle insanların genellikle hafta sonları tatil olan sektörde çalışanlara hitap eden sektörler hafta sonları çalışmayı benimserler. Hizmete dayalı ve kamuya yönelik çalışan sektörler ise genellikle hafta içi çalışmayı benimsediği için hafta için çalışıp hafta sonu tatil yaparlar. hafta sonu hiç kimse çalışmamış olsaydı tatil olan sektörde çalışan insanlar için çok can sıkıcı bir ortam oluşacağı için bu açıklığı gidermek için firmalar hafta sonu çalışması yaparlar.

Mehmet

One thought on “Hafta Sonu Sadece Resmi Daireler İçin Mi Tatildir

  1. her şirketin bir mesai saati doldurma durumu vardır. Her çalışan için geçerli olan iş yasasına göre haftalık 48 saati geçmemeyecek şekilde çalışma sistemlerini ayarlamaktadır. Cumartesi veya pazar fazla mesai de bizim şirket çift mesai vermektedir.

Comments are closed.

Back to top