İnşaat Teknolojisi Ne İşe Yarar?

İnşaat, çevremizde gördüğümüz binaların yapım aşamasına verilen isimdir. Farklı bina modelleri, kat yüksekliği ve iç dekorasyonundaki değişikliklerle bugünlere kadar gelmiştir.

İnşaat Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Aslına bakıldığı zaman inşaat teknoloji insanın göçebe hayattan yerleşik hayata geçtiği anda başlamıştır diyebiliriz. Çünkü insan kendisini dışarıdan ve zararlı canlılardan korumak için barınak olarak ilk etapta mağaraları seçmiştir. Zamanla göçebe hayatın etkisiyle çadır adı verilen taşınabilir barınakları keşfederek topluluklar halinde beraber yaşamaya başlamıştır.

Bu teknolojide eski devirlerde en büyük ilerleme Roma ve Mısır medeniyetleri döneminde olmuştur. Mısır’da o dönemde yapılan piramitlerin gizemi hala çözülebilmiş değildir. Sadece bununla kalmayarak lüks saraylar inşa etmişlerdir. Romalılara geldiğimizde onlarda da üst düzey bir mühendislik ve mimarlık olduğunu görürüz. Hatta dünya mimarisinin ilk sırasına oturma özellikleri vardır. Yaptıkları saraylar, su yolları, tapınaklar ve şehir düzenlemesi gibi işler takdire şayan niteliktedir.

Osmanlı devleti de bu önemli mimar medeniyetleri dairesine girebilir. O dönemde yapılan hanlar, hamamlar, kervansaraylar, camiler mimari yapının en önemli figürleridir. Bugün Topkapı Sarayı’na baktığımızda nasıl yüksek bir mühendislikle inşa edilmiş olduğunu görürüz. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu Süleymaniye Cami’de bunun en güzel örneklerinden birisidir.

Günümüze geldiğimizde inşaat teknolojisi eski dönemdeki şatafatlı halini kaybetmiştir. Şimdi villa adı verilen lüks evler yapılıyor. Şehir merkezlerindeki yapılara geldiğimizde devlet tarafından risk oluşturduğu için yüksek kat olmaması isteniyor. Çünkü herhangi bir deprem felaketinde can kaybının yüksek oranda öngörülüyor. Ülkemizde fay hattı bulunduğu için doğru bir saptama olduğu düşünülebilir. Nihayetinde görüldüğü üzere inşaat teknolojisinin temelleri çok eski dönemlere dayanmaktadır ve bunun yanı sıra yüksek derecede matematik bilmekte gerektirir.

İnşaat teknolojisinin üniversitelerde ilgili bölümleri vardır. Bu bölümlerden iki yıllık olanlar tekniker, dört yıllık olanlar ise mühendisler yetiştirmektedir.

Mehmet

Back to top