İslamda Sohbet Etmenin Kuralları

İslam’da sohbet etmenin en önemli kuralı İslam dininin geçerli olan kitabı Kuran-ı Kerim’i anlayabileceğiniz dilden okumaktır. Okumakla kalınmamalı okunan bilgiler uygulanmalıdır. İslami kuralların başında ayriyeten ahlaki değerlerin yüksek olması gelir.

Ahlaki Değerleri Geliştirme Başlangıcı;

Ahlaki değerler istenilince geliştirilmenin yanında pasif olarak gelişebilen bir değerdir. Ahlaki değerler bireyin dünya varlığını anlayabilmesinden itibaren aile hayatındaki yetiştirilme tarzına, çevresine, yaşam standartlarına bağlı olarak kendiliğinden gelişir.

Ailenin Çocuğunun Ahlaki Değerleri Üzerinde Etkisi;

Bireyin doğduğu andan itibaren hayatı boyunca en uzun süre bağ içerisinde kalacağı arkadaşlık ortamı ailedir. Birey ailesindeki bireyleri izler onların yaptıklarını örnek alır onları sever. Bilimsel araştırmalar sonucu insan sevdiği kişilerin yaptıklarını yaparlar. Ailesi bireyi stres altında yetiştirir ise beyinde kalıcı olarak bir hasar oluşur. İleriye yönelik hayatında ailesi ile olan bağını kesse bile ailesini andıran bir bilgi hafızasına gelir ise tekrardan beynindeki stres bir süreliğine aktifleşir.

Ailenin çocuğunu ahlaki değerlerini geliştirmesi ve İslami kurallara uygun olarak hayatını yaşamasını sağlayabilmesi;  

İlk olarak ailenin çocuğun kötü davranışların sergilendiği kötü davranışları örnek alacağı ortamdan uzak tutması gerekmektedir. Eğer çocuk aile bireylerine kötü olan bir davranışı yapmak istediğini bildirir ise ailenin ona onu yapma deyip kızması çocuğa ilk olarak beynini kullanmasını engelleyecek bir adım vermiş olacaktır. Böyle denilmesi yerine çocuğa bu davranışın zararları anlatılmalı bu zararların ileriye yönelik hayatındaki yerine değinilmesi gerekmektedir.

Çocuk bu sayede kendi beynini kullanıp yanlış olan bir davranışın farkına varacaktır. Kendi beynini kullanan insan yanlış bir davranışın içerisinde kendi isteğiyle bulunsa bile bile bu davranışı sergilediğinden dolayı asla ağlamayacaktır çünkü bu davranışı sergilerken de zaten ileride kendisine nelere mâl olacağını biliyordur. Çocuğa ileriye yönelik kendisine fayda sağlayabilecek davranışları etkinlikleri önerileri bildirmek gerekmektedir. Çocuk iyi bir birey olarak yetişirse İslami kurallar göre yaşayacak İslami bir biçimde sohbet edecektir.

Mehmet

Back to top