Osmanlı Motifli Kilim Modelleri

Osmanlı da halı

Osmanlı devletinin Tebriz’i ve Kahire’yi fet etmesi o dönemin halı sanatı için bir başlangıç olmuştur. Farklı motif, şekil ve renkler saray halılarında kullanılmıştır. Bununla beraber de yeni bir meslek dalı gelişim göstermiştir.

Saray halısı denmesi kesinlikle yanıltmasın, çünkü bu halılarda altın iplik veya gümüş iplik kullanılmamıştır. Aksine gerçek yünlerden yapılan yün ipliklerle dokunmuştur. Bu tip halılar insana ipeksi bi his vermektedir. Bu halılarında verdiği gibi.

Osmanlı’nın son zamanlarında saraylarda bunları gösteriş ve Şaşa ilk zamanlarda Osmanlı saraylarında bulunuyordu. Bilindiği üzere yapılan ilk saraylarda son yapılan saraylara nazaran daha sade ve kullanıla bilir haldedir. Halılarda da aynı durum söz konusu dur. Bahsettiğimiz hakiki yönünden yapılan halılar uzun yıllarda kullanılmıştır.

Pamuk ipliğinden yapıldığı için atkı gibi ince yapılı halılardır halı Haliler fabrikalar bunun gibi küçük atölyelerde yapılan kusursuz halılardır Osmanlı dönemindeki motifler ise eski Türkçe geleneğinden gelme motiflerdir Çiçekler ve benzeri gibi bunun yanında Osman halılarında renkler nizami bir şekilde Ölçülü kullanılmıştır. Hiçbir şeklinde renkler gözü yormuyor fazla gözükmüyor aksine tam olması gerektiği gibi gözüküyordur. Günümüzde ise hep aynı anılardan birçok seri üretim yapıldığı için çok fazla motif göremiyoruz bunun yanında soft renkler günümüzde rovans da olduğu için Ölçü renkler göremiyor rengarenk halılara sahip olamıyoruz.

Osmanlı motifli kilim modelleri

Osmanlı saray halılarında kullanılan motifler bildiğimiz halı kilim tezhip ve Çin’in sanatında gördüğümüz motiflerin aynısıdır aralarında hemen hemen hiçbir fark bulunmamaktadır.

Osmanlı halıların ilk olarak memnunluk tezgâhlarında dokunmasın halıların desenin de ve renginde mümkün motiflerini görmemizi neden olmuştur renk olarak yine de mi değil mi renkleri yeşiller maviler kırmızılar kullanılmış şeklen ise birbirinin devamı motifler kullanılmıştır.

Back to top