Bitcoin Diyanet Fetvası Neler Söylemektedir?

Diyanet Bitcoin Fetvası

Bitcoin ve Ethereum benzeri sanal para birimlerine olan ilginin artması ve elde edilen kazançların yükselmesi nedeni ile ‘’Bitcoin caiz midir? ‘’ soruları artmıştır. Bu nedenle de bitcoin diyanet fetvası yayınlanmıştır. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin hakkında açıklamada bulunmuştur.

Bu işin içinde olan kişilerin yönelttiği sorulara hitaben Diyanet İşleri Başkanlığı cevap vermiştir. Bu cevapta kripto paraların herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadığına dikkat çekilmiştir. Bu yüzden de devlet teminatı altında olmadığı da belirtilmiştir. Ancak değer kaybetme konusunda bazı spekülasyonlara neden olduğu için şu aşamada dinen uygun olmadığı belirtilmiştir.

Neden Bitcoin Caiz Değildir?

Din İşleri Kurulu tarafından değerlendirilen Bitcoin, herhangi bir güvencesi olmayan ve piyasada saadet zinciri olarak görülen uygulamalar gibi bazı kesimlerde sebepsiz ve haksız zenginleşmeye neden olduğu için dijital kripto para birimlerinin caiz olmadığı söylenmiştir.

Kullanıcıları arasında değişim veya kıymet ölçüsü olarak kabul edilen, kaynağı itibari ile kullanıcılarına sonuna kadar güven veren her türlü para kullanımı caizdir. Fetvada bu bilgiye geniş yer verilmiştir. Ancak son yıllarda piyasaya çıkan ve olağanüstü ilgi gören kripto paraların hepsini kullanmanın hükmünü genel ilkelere bakılarak değerlendirilmesi gerektiği de belirtilmiştir. Buna göre ise özünde ciddi anlamda belirsizlik görülen, aldatma ve aldanma riskleri içeren ve herhangi bir birime bağlı olmadığı için güven sağlamadığı düşünülen kripto paraların kullanımının uygun olmayacağı belirtilmiştir.

Mehmet

Back to top