Doğru Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Doğru Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Doğru ve sağlıklı beslenmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sağlıklı ve verimli bir hayat için olmazsa olmazlardandır. Bunun için her vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınması, öğünlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir vücut için 3 ara ve 3 ana öğün olarak beslenilmeli ve her türlü besin ögesinden tüketilmelidir. Özellikle protein ve sebze ağırlıklı beslenmek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak adına yapılabilecek en önemli değişikliklerden biridir.

 Doğru Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılmalıdır. Eğer böyle bir durum söz konu değil ise hızlı değil ağır adımlarla ilerlenmeli ve sağlam bir değişiklik yapılmalıdır. Sağlıksız ve Doğru Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?paketlenmiş ürünleri beslenme düzeninden çıkartmak, daha doğal ve sağlıklı ürünlere yönelmek başlangıç aşamasında yeterlidir. Şekerden mümkün olduğunca uzak durmak sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazdır. Beyaz un kullanılarak yapılmış ekmek ve makarna gibi besinler yerine tam buğday ürünler tercih edilmelidir. Su içme alışkanlığı da çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeye çalışan biri her gün 10-12 bardak su içmeye özen göstermelidir. Su içmek, fazla yeme isteğini körelterek sağlıksız atıştırmalara yönelmeyi engeller.

 Kötü Beslenme Alışkanlıkları

İlk olarak yanlış ve hatalı beslenme alışkanlıkları tespit edilmeli ve mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Tüketilen yanlış ürünlerin yerine benzer ama sağlıklı versiyonları konulabilir. Örneğin; kızarma yerine fırında pişmiş sebzeler tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

 Doğru Beslenme ve Alışveriş

Alışverişte alınan ürünler beslenmeyi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Paketli, katkı maddesi içeren abur cuburlar yerine sebze ve meyve reyonuna yönelmek sağlıklı beslenme adına atılacak en önemli adımlardan biridir. Örneğin; normal çikolata yerine bitter çikolata tercih edilmesi veya işlenmiş, granül kahveler yerine normal kahve satın alınması başlangıç aşaması için doğru tercihlerdir. Sağlıklı beslenmeye belirli bir süre devam edilmesi alışkanlık kazanılmasına yardımcı olur.

One comment

  1. doğru beslenme alışkanlığı okuyarak bilinçlenerek alışılır ve tüm hayat boyunca bu durum söz konusu olur sağlıklı yaşam şartlarını göz önünde bulundurur.

Comments are closed.