Endüstri Tasarımcılığının İş Kolları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım, üretim ve tasarımın harmanlandığı multidisipliner bir alandır. Bir endüstriyel tasarımcı, bir ürünün üretilmeden önce hangi aşamalardan geçtiğini bilmekle yükümlüdür. Müşteri istek ve ihtiyaçları, pazarın yapısı, kültürel özellikler gibi durumlara hakimdirler.Endüstri Tasarımcılığının iş kolları nelerdir? sorusunun cevabına gelecek olursak; üretim sırasında, kullanılacak malzemelerin neler olacağı, ebatları, rengi, ambalajı, lojistiğinin nasıl sağlanacağı vb. birçok özelliğini, maliyet, dayanıklılık, ergonomi, görsel cazibe vb. birçok unsuru dikkate alarak belirlemektedir. Bu nedenle, bir endüstriyel tasarımcı, mühendislik, malzeme bilimi, üretim, işletme, pazarlama, iletişim, görsel sanatlar, mimarlık gibi pek çok alana, en azından temel bilgi düzeyinde hâkim olmak durumundadır. Yeni teknolojik gelişmeleri sürekli takip etmeleri gerekir.

 Meslekler üstü meslek

Bu nedenle, endüstriyel tasarımcılar birçok alanda uzman düzeyinde olmasa da bilgi sahibi oldukları için üretimin söz konusu olduğu bütün işletmelerin vazgeçilmez elemanıdırlar. Üretim, Ar-ge ve pazarlama departmanları arasında yer alan bir konuma sahiptir.

Endüstriyel tasarım mezunu kişiler, ‘ürün tasarımcısı’ olarak neredeyse üretilen her şeyin tasarımında ve üretiminde rol almaktadır. İşletmelerin Ar-ge departmanlarında, üretim tesislerinde, tasarım ofislerinde, pazarlama departmanında çalışabilir, kendi ofisini açabilir hatta tasarım ağırlıklı endüstrilerde yönetici olarak görev alabilirler.

 Kişisel tercihlerin önemi

Endüstriyel tasarımcılar, üretim ve tasarım alanlarından birine daha fazla yoğunlaşmak durumunda kalabilirler. Bu da onların hangi alanda ve sektörde çalışacaklarını belirlemektedir. Örneğin, teknik ve mühendislikle ilgili konulara daha hakim olan ya da ilgili o yönde olan tasarımcılar, otomotiv, makine ve yedek parça imalatı, iş-araç gereçleri imalatı kısaca görselliğin önemli olmadığı imalat sürecine sahip olan işletmelerde çalışabilirler. Diğer yandan tasarıma ve görselliğe önem veren ve kendini bu yönde geliştiren tasarımcılar ise, mobilya, kişisel ürünler, elektronik eşya, lüks üretim, iç mimarlık gibi estetiğin önemli olduğu üretim süreçlerinde rol alırlar.

Mehmet

Back to top