Kokteyl İçin Uygun Yemekler Ve Mezeler Nelerdir?

Kokteyl İçin Uygun Yemekler Ve Mezeler Nelerdir?

Kokteyl tarzı davetler genellikle davetlilerin ayakta ağırlandığı, ikramların da ya açık büfe ya da garsonların davetliler arasında dolaşarak tepsiyle yiyecek ve içecek servisi yaptıkları davetlerdir. Bu nedenle ikram edilecek yiyeceklerin elde yemeye uygun, dökülmeyecek ve yanında ikram edilen içeceklerle uyumlu olmasına özen göstermeliyiz. Bu tür davetlerde sulu yemekler, çorba, soslu ya da sossuz makarnalara yer yoktur. İkramlarımızın mümkün

olduğunca elde vKokteyl İçin Uygun Yemekler Ve Mezeler Nelerdir?e tek seferde yenecek türde yiyecekler olmasına dikkat etmeliyiz.

Kokteyl için uygun yemekler ve mezeler nelerdir?

Yiyecek içecek uyumu

Davetimizde konuklarımıza alkollü içecek ikramı varsa mezeler küçük dilimlenmiş ekmeklere sürülerek kanepe şeklinde servis yapılabilir. Örnek olarak közlenmiş patlıcan, acılı ezme, humus, fava. Bunların dışında kızarmış kokteyl sosis, patates kroket, sigara böreği, paçanga böreği, muska böreği de kürdan takılarak ikram edilebilir. Böylelikle hem servisi hem de yenmesi kolay olur.

Çay

Eğer davetimizi çay ikramı yapılacak şekilde planlamışsak tatlı ve tuzlu kurabiyeler, küçük poğaçalar, kekler, börek çeşitleri ve krakerler ile renklendirebiliriz. Ağır kremalı tatlı türleri, salata gibi yiyecekler elde yenmesi pratik olmayacağı için uygun değildir. Tercih edenler için çay servisinin yanında küçük limon dilimleri de ikram edilebilir.

Kahve

Kokteyl davetinde kahve servisi yapılacaksa çayın yanında ikram ettiklerimize ek olarak kurabiye çeşitleri ve lokum eklenebilir. Davetlilerimiz arasında diyet yapan kişileri de göz önünde bulundurularak buğday unundan yapılan kurabiye, kek ve poğaçalara, şekersiz ve unsuz hazırlanan ikramlara, galeta ve diyet ürünlere de yer vermeliyiz. İçecek olarak, alkol ve kahve çay tüketmeyenleri de düşünerek meyve suyu, gazoz, soda ve su ikram etmeyi unutmayalım. Masalarda veya servis garsonlar tarafından yapılacaksa tepsilerde bol bol peçete bulunduralım.

​​​Son olarak yiyecek içecek ikramının dışında konuklarımızı güler yüzle ağırlamayı, mümkün olduğunca hepsi ile ilgilenmeyi ve davet süresince rahat etmelerini sağlamayı unutmayalım.

One comment

  1. lokantada rakı masasındaki mezeleri eve aldım lokantadaki tadı vermedi 🙂 acaba para verdiğimizden dolayı mı tatlı geliyor anlam veremedim ki

Comments are closed.