Spor İlk Olarak Nerede Oynandı ?

İlk çağlarda yaşayan atalarımız tarafından hayatta kalmak ve besin bulmak amacıyla kullanılan fiziksel aktiviteler günümüzde isim ve amaç değiştirerek spor faaliyetleri adı altında anılmaktadır. Yaşadığımız çağda spor barışın, sağlığın ve sevginin sembolü olarak boy göstermektedir. Ülkeler arası etkileşimin sağlanması, değişen yaşam koşullarının sonucu olarak bedenimize dikkat etmek istememiz ya da sporu bir meslek edinmemiz zaman içerisinde meydana gelmiş ve spora bugünkü halini kazandırmıştır. Peki, bu kadar köklü bir değişimin nedeni neydi ve spor ilk olarak nerede oynandı?

Sporun Tarihçesi

Spor İlk Olarak Nerede Oynandı?

Neolitik dönemde yaşayan ilk insanların beslenmek için avlarının peşinden koşması, geliştirmeleri gereken ilk fiziksel aktiviteleri olmuştur. Her geçen gün daha hızlı olan avlarını yakalayabilmek ya da diğer avcılara yem olmamak için daha hızlı koşması gerektiğini fark eden insanoğlu, günden güne kendini geliştirmiştir. Yerleşik hayata geçtikten sonra da sosyal çevresine karşı üstünlük kurmayı istemesi, doğa ile baş etmeye çalışması ya da hayvanları evcilleştirebilmek için gücünü kullanması da bu davranışın devamını getirmiştir. Yüzyıllar içerisinde hayatta kalma dürtüsünün yerini milletler arası iyi ilişkiler, sevgi ve barış temeli almış ve sporun amacı bu yönde ilerlemiştir. Profesyonel anlamda ilk spor Antik Yunanlılar tarafından gerçekleştirilmiştir.

 Olimpiyat Tarihi 

Spor İlk Olarak Nerede Oynandı?

Kökeni M.Ö. 8. yüzyıla dayanan olimpiyat oyunları, profesyonel anlamda yapılan ilk spor olarak bilinmektedir. İlk olarak Yunanistan’ın Olimpiya Dağı’nda ya da Mora yarımadasında düzenlendiği konusunda fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Düzenlenen bu spor müsabakalarına dönemin şehir devletlerinden pek çok sporcu katılırdı ve oyunlar genelde atletizm dalında gerçekleşmekteydi. Oyunların başlama nedeni hakkında pek çok efsane ve mit bulunmaktadır. Mitlerden bir kısmı Olimpiya Kralı, eşi ve çocukları hakkındaki rivayetlere dayanırken kaynakların büyük bir kısmında bu oyunları Tanrı Zeus’un istediği ve bu nedenle ortaya çıktığı konu edilmiştir.

Mehmet

One thought on “Spor İlk Olarak Nerede Oynandı ?

  1. düşünsenize teknoloji araçlarının hiç biri yok insan gücü herşey. Yaratılık ile futbol topu yaptın kendine ve teknoloji olmadığından dolayı hemde çocuksun son derece güzel bişey dışarıda hep oyunlar oynayacaksın hayat çok güzel geçerdi o günler ahhhh ahhh eski günlerimi özledim.

Comments are closed.

Back to top