Yeni Dekorasyon Eskisinden Ne Kadar Farklı Olmalı

Dekorasyonun Değişim İsteği ile İlgisi

Herkes hayatında bir şeyleri değiştirmek, yeniliklere açılmak ister. Monotonluk insanı sıkar, yorar. Oysaki ilerlemek için değişmek, gelişmek gerekir. Bu değişikliğe adım atmak için öncelikle sürekli içinde bulunulan yeri değiştirmek gerekir, zira içinde bulunulan ortamın, psikolojik olarak kişinin üzerindeki etkisi büyüktür.

Renk Seçiminin Önemi

İlk olarak yapılan renk seçimleri aslında kişinin psikolojik durumunun dışa vurumudur. Bu durumu değiştirmek için değişime öncelikle renklerden başlamak gerekir. Örneğin yeşil renk huzuru, rahatlığı ve güveni temsil eder. Yeşil rengin ev dekorasyonunda kullanılması, kişinin kendini evinde huzurlu hissettiğini gösterebilir. Fakat aşırı rahatlama sebebiyle umursamamazlık veya yorgunluk gibi hislere yol açabileceğinden, yeşil rengin iş yerinde kullanılması pek önerilmez. Kırmızının en sıcak renk olmasının yanında iştah açıcı etkisinin olduğunun kabul edilmesi sebebiyle, mutfak dekore ederken kırmızı tonları tercih edilebilir. Lokantalarda da kırmızı rengin hakim olduğu görülür.

İş yerlerinde siyah ve beyaz renklerin kullanılması önerilir. Çünkü beyaz renk huzuru temsil ederken aynı zamanda soğukkanlılığın sabit kalması ile düşünce gücünün artması gibi etkiler yaratır. Aralarda siyah renk kullanımının sebebi ise; her ne kadar karamsarlığı çağrıştırsa da, siyah rengin konsantrasyonu arttırmasıdır.

 Farklılık Olmalı mı?

Kişisel gelişime ve motivasyona önem veren işletmeler, renkler konusunda daha seçici davransa da, çoğu kişi renklerin gücünün henüz farkında olmadığından özellikle evlerini dekore ederken renklere önem vermeyebiliyor. İnsan psikolojisini bu denli etkileyen renklerin seçimi önemlidir. Bu yüzden ev dekore ederken, yeni dekorasyon eskisinden farklı olur.

Elbette yeni dekorasyonun farklı olmasının bir diğer ve önemli sebebi de insanın yenilik istediğidir. Bir yeri dekore ederken, arzulanan değişim ve yenilik fikri sebebi ile kişi ardına dönüp baktığında farklılığını belli eden şeyler görmek ister.

Mehmet

Back to top