Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Mıdır?

Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Mıdır?

Çoğu insanın kilo problemi denildiğinde aklına gelen tek hastalık obezitedir. Oysa gereğinden fazla zayıf olmakta çok ciddi derece bir hastalıktır. Çoğu insanın kilo ile başı derttedir. Bundan kurtulmak için diyet, mide küçültme, hap kullanma gibi sağlıklı olmayan birçok yönteme başvururlar. Aslında zayıf olmasına rağmen doktor kontrolsüz birçok insan bu müdahaleleri kendine yaparak hayatını riske atmaktadır. Gerçekten de zayıf olmak sağlıklı olmak mıdır?

1-Zayıf insanlar sağlıklıdır algısı

Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Mıdır?Çoğu insan zayıf insanları sağlıklı olarak görse de zayıf insanların birçok hastalığa yakalanma riski normal kilo da olan insanlardan daha yüksektir. Örneğin akciğer hastalığı, bağışıklık çökmesi, erkeklerde kısırlık, kadınlarda bebek düşükleri, bireylerin yaşlandıklarında kemik kırılmaları, kemik erimeleri, diğer hastalıklara olan dirençlerinin daha düşük olması, hatta araba kazalarında ölme riskleri bile normal kiloda ki insanlara göre daha fazladır. Gereğinden fazla zayıf bireyler spor yapmadığı ve dengeli beslenmediği için kendilerinden daha kiloya sahip bir insandan daha sağlıksız olabilir. Kısacası İdeal ve doğru kilomuzda olmak bizi daha sağlıklı birey yapacaktır.

2-Peki bu ideal kiloyu nasıl anlayacağız?

Vücut kitle indeksinizi ölçtürmek size fayda sağlar. .Vücut kitle endeksinizi hesaplatarak doğru kilonuzun kaç olması gerektiğini öğrenerek daha sağlıklı bir yaşam sürersiniz. Eğer yapılan hesaplamalar sonucu yani beden kitle indeksiniz 18,5-24,9 aralığında ise normalsiniz ve sağlıklısınız. 18,5 ‘un altında ise zayıfsınız ve kilo almanız gerekir. Hatta 18 ve 17.5 in de altında olan insanlar fazlasıyla risk taşımakta ve acilen kilo almaları gerekmektedir. Zayıf olmak çoğu insan için sağlıklı gibi görünse de her açıdan risklidir. Fit olmak ise vücudun daha dinç daha sağlıklı daha enerjik olmasını sağlar. İnsanların zayıf olmak için uğraşmaları yerine fit olmak için çaba sarf etmeleri gerekir. Fit olan insanlar düzenli ve dengeli beslenir, spor yapar ve sağlığına dikkat ederler. Böylece hayatları boyunca daha genç daha dinç hissederler.